Ceny ogrzewania wciąż rosną

Koszty ogrzewania to podstawowe koszty utrzymania mieszkania. Znaczenie ceny większości nośników energii wzrasta w niesamowitym tempie, większym niż inflacja. Usiłując wyrazić ten fenomen użyliśmy kontrastu na płaszczyźnie cen detalicznych energii elektrycznej w taryfie G11 (taka sama w ciągu całej doby), gazu ziemnego w taryfie W-1 (zużycie konsumentów do 300 m3 gazu), gazu płynnego – mieszanki LPG propan – butan 50/50 i węgla kamiennego z okresu od 1995 do 2010 a także cenę oleju opałowego lekkiego z lat 2001-2010 opierając się na informacjach udostępnianych przez GUS. Fakty te dla energii elektrycznej, gazu, LPG oraz węgla są uśrednionymi cenami detalicznymi z całego kraju na dzień 30 grudnia wskazanego roku, niemniej dla oleju opalowego obraliśmy umiarkowaną wartość hurtową z całego roku dla województwa mazowieckiego, zwiększając je o podatek VAT i koszty dostawy. 

Rozważając wzrost cen jako główną jednostkę kontrastową uznaliśmy kilowatogodzinę energii pozyskaną z owego paliwa. Na koszt kilowatogodziny ponadto poza ceną paliwa w skład wchodzi jej potencjał energetyczny oraz uśredniony stopień sprawności wytwarzania przez urządzenie grzewcze,  mianowicie to jaki odsetek energii zostanie efektywnie wykorzystany.

Testując wzmacniający się trend dla pojedynczo wybranych paliw jesteśmy  w stanie dostrzec w nim stosowne niestabilności, z sugestią na okresowe obniżki cen paliw. Konfrontując wymiar przyrostu w następnych latach dowodząc, iż w dowolnym przypadku przeważają wzrosty nad spadkami. Skłonność ta jest głównie widoczna dla węgla, gdzie wahania są minimalne, a podwyżka cen każdorazowo przyspiesza z następującym rokiem. Ten sam trend, lecz znacznie delikatniejszy występuje dla oleju napędowego lekkiego, ceny energii elektrycznej zwyżkują równomiernie takim samym tempem, z kolei gazu ziemnego i LPG wydają się nieco zwalniać. 

Obecnie najdroższym nośnikiem energii jest prąd elektryczny, kilowatogodzina w taryfie G11 włącznie z podatkiem VAT i cenami dystrybucji daje około 0,65 zł. Używając taryfy nocnej przy działającym systemie akumulatorów cenę ogrzewania jesteśmy w stanie zmniejszyć nawet o 30%. Ceny dla obu taryf wzrastają proporcjonalnie i bez względu na wybraną taryfę za prąd trzeba będzie płacić więcej. W bieżącym roku koszt prądu podskoczy statystycznie o 5,1%. Specjaliści z firm doradczych zapowiadają podwyższenie cen energii w najbliższym dziesięcioleciu nawet o 25% argumentując to nieuchronnie zbliżającymi się inwestycjami w unowocześnienia elektrowni i podwyższonym popytem na energię elektryczną przez przemysł. Na dodatek krajowe elektrownie, opierające produkcję niemal wyłącznie za pośrednictwem węgla poniosą zwiększone wydatki z powodu wydzielania dwutlenku węgla do atmosfery. Kreują się nowe idee refundacji wzrastających cen prądu odbiorcom indywidualnym, nie znane są jednak ich losy, to też nie wykluczone iż państwo śmielej będzie dotować inwestycje w OZE by minimalizować zapotrzebowanie na prąd.

1 Kwh wytworzona z oleju opałowego to koszt około 0,4 zł. Wiele tutaj jednak zależy od efektywności przetwarzania kotła. Jeżeli kocioł którego używanie nie jest optymalne, mało wyregulowane lub mniej sprawne może to oznaczać, że produkcja energii kosztuje dużo więcej. Ceny oleju opałowego zależą od cen ropy naftowej, stawek akcyzy i notowań dolara, dlatego charakteryzuje ją je znaczne wahania i dynamika zmian. W bieżącym roku wzrosły nawet o około 5%.

Koszt 1 Kwh z gazu ciekłego LPG jest praktycznie identyczny co z oleju opałowego i wynosi 0,39 zł w standardowych warunkach przetwarzania. Na tę cenę poza czynnikami wolnorynkowymi wpływa wysokość akcyzy i opłaty paliwowej, a także – ze względu na proces wytwarzania – cena ropy naftowej. Na tą chwilę LPG podrożało w granicach 6% wobec roku ubiegłego.

1 Kwh wyprodukowana z gazu ziemnego kosztuje stosunkowo niewiele bo 0,31 zł przy optymalnym przetwarzaniu, w taryfie W-1, używanej tylko przez właściciele małych domów. Znaczna część osób ogrzewających dom zużywa go odpowiednio dużo, aby zmienić taryfę na W-2, która jest tańsza. Zwiększenie kosztów jest proporcjonalne dla obydwu taryf. Na tą chwilę nic konkretnego w temacie podwyżek nie widać, trwają jedynie negocjacje między PGNiG a Urzędem Regulacji Energetyki i wiadomo tylko że PGNiG obstaje za podniesieniem cen. Cena gazu w Polsce regulowana jest na podstawie warunków jakie rząd wynegocjuje od rosyjskiego dostawcy.

Węgiel kamienny jest bez dwóch zdań najtańszym nośnikiem energii, koszt wyprodukowania 1 Kwh z tego paliwa to zaledwie jakieś 0,14 zł przy wysokiej wartości energetycznej węgla, a sprawność przetwarzania paliwa na energię optymalna. Należy jednak zwrócić uwagę, że cena ogrzewania węglem rośnie najszybciej i mogą jeszcze przyspieszyć jeżeli popyt na energię rzeczywiście wzrośnie (jak przewidują eksperci) i jeśli będzie wprowadzona opłata za emisję CO2 dla gospodarstw domowych, co jest prawdopodobnie tylko kwestią czasu, ponieważ w krajach unijnych tego typu przepisy obowiązują od dawna, a Polska znajduje się w tej kwestii pod dużą presją ze strony UE. W takiej sytuacji nie dziwi fakt, iż skoro ceny paliw i surowców kopalnianych rosną, ludzie sięgają po odnawialne źródła energii typu pompy ciepła. GUS, który prowadzi zapis poziomu ciepła wyprodukowanego łącznie przez wszystkie te urządzenia działające w Polsce od 2008 roku. Tym samym w 2008 roku pompy ciepła wytworzyły 605 teradżuli (TJ), w kolejnym roku 757,6 TJ, a w 2011 roku 888,2 TJ.

Pompa ciepła, pobierająca jedynie 30% potrzebnej do pracy energii ze źródeł konwencjonalnych, a resztę z OZE co stanowi obiecującą alternatywę grzewczą. Przy tymczasowych cenach energii i włączonej droższej taryfie dziennej koszt 1 Kwh wytworzonej przez pompę jest na takim samym poziomie energii pozyskanej z węgla kamiennego o najwyższej wartości energetycznej.

Lucyna Drążek

Źródło: www.ennergo.pl

O nas

Serwis TanieRemontowanie.pl to katalog wszelkiego typu firm, które działają w branży Remontowo-Budowlanej. Przy pomocy naszej wyszukiwarki w szybki i łatwy sposób znajdziesz firmę ze swojego regionu lub miasta, która w profesjonalny sposób pomoże Ci w remoncie mieszkania, czy też budowie wymarzonego domu. Zapraszamy również do skorzystania z systemu Giełdy Zleceń, dzięki któremu jednym kliknięciem prześlesz wiadomość do wielu firm z twojego regionu jednocześnie. Najlepsze firmy budowlane i remontowe w kraju. Zapraszamy !