Co to jest powierzchnia budynku?

Powierzchnia użytkowa.

Aby zdefiniować to pojęcie należy odwołać się do dwóch różnych norm: 

1. Normę PN – ISO 9836:1997 stosuje się w przypadku budynków: nowo wznoszonych, odbudowywanych, nadbudowywanych i rozbudowywanych tylko w sytuacjach gdy prace dotyczą wyodrębnionej funkcjonalnie część budynku. Definicja oparta na tej normie wskazuje, że powierzchnia użytkowa to suma powierzchni o wysokości powyżej 190 cm wszystkich pomieszczeń pozostających w stanie wykończonym. Powierzchnie spełniające opisane wyżej warunki, ale o wysokości mniejszej, niż 190 cm zostają uznane za powierzchnie pomocnicze. 

1. Norma PN-70/B-02365 jeśli części nadbudowywane i rozbudowywane nie są wyodrębniane funkcjonalnie oraz gdy zmienia się przeznaczenie części istniejącego budynku przebudowując i modernizując je, trzeba stosować takie same zasady przeliczania powierzchni użytkowej które były ustalone w pierwotnym projekcie. Stwierdzenie odwołujące się do tej normy wskazuje, że definiując powierzchnię użytkową trzeba uznać sumę wszystkich powierzchni, poza: pomieszczeniami technicznymi, garażami, strychami i pomieszczeniami gospodarczymi. W tym obliczaniu powierzchni nie bierze się pod uwagę elementów które zwiększają grubość ściany czyli np. tynków czy okładzin ściennych. Odrębne zasady obowiązują do obliczania powierzchni użytkowej poddasza: powierzchnie, których wysokość to co najmniej 220 cm zalicza się jako 100%, od 140 cm do 220 cm liczy się jako 50%, natomiast niższe powierzchnie nie są wliczane. 

Powierzchnia netto to powierzchnia wszystkich pomieszczeń budynku obliczana na poziomie podłogi, wliczając tynki i okładziny ścian. 

Powierzchnia całkowita wlicza się w nią wszystkie kondygnacje budynku oraz elementy wykraczające poza kubaturę, czyli balkony, tarasy, schody zewnętrzne, itp. Do obliczenia powierzchni należy kierować się zewnętrznym obrysem budynku. 

Powierzchnię zabudowy wytycza się po obrysie zewnętrznym ścian parteru budowli włącznie z ogrodami zimowymi, jednak z bez: ganków, schodów zewnętrznych, daszków, części budynków znajdujących się pod ziemią, pochylni samochodowych, galerii i nadwieszeń.

Kolejnym pojęciem określającym powierzchnie jest kubatura budynku. Jest to pojemność pomieszczeń. Kubaturę oblicza się mnożąc powierzchnie pomieszczenia przez wysokość kondygnacji. Wysokość to odcinek od podłogi do spodniej części stropu.

Zwracając uwagę na wielkość poszczególnych powierzchni, można je sklasyfikować w następującej kolejności:

1. Kubatura budynku

2. Powierzchnia zabudowy

3. Powierzchnia całkowita

4. Powierzchnia netto

5. Powierzchnia użytkowa

Jeśli w budynku nie występują skosy to powierzchnia netto może być równa użytkowej.

 

mgr inż Bolesław Tokarz

mgr Lucyna Drążek

Źródło: www.ennergo.pl

O nas

Serwis TanieRemontowanie.pl to katalog wszelkiego typu firm, które działają w branży Remontowo-Budowlanej. Przy pomocy naszej wyszukiwarki w szybki i łatwy sposób znajdziesz firmę ze swojego regionu lub miasta, która w profesjonalny sposób pomoże Ci w remoncie mieszkania, czy też budowie wymarzonego domu. Zapraszamy również do skorzystania z systemu Giełdy Zleceń, dzięki któremu jednym kliknięciem prześlesz wiadomość do wielu firm z twojego regionu jednocześnie. Najlepsze firmy budowlane i remontowe w kraju. Zapraszamy !