Czy stać nas na marnotrawienie energii?

Aby pokryć koszty energii Polacy wydają od 15,8% dla bogatszej grupy społecznej do ponad 23% - czyli praktycznie co czwartej złotówki - w przypadku grupy o najmniejszych dochodach – wynika z raportu „Szóste Paliwo” będącego przygotowanym na życzenie Rockwool Polska.1 Jest to niestety jeden z najniższych wskaźników w Europie, mimo iż na przeciętnego mieszkańca naszego kraju przypisana jest jedna z najmniejszych powierzchni mieszkalnych.

W naszym państwie prawie połowa energii zużywana jest w sektorze budownictwa i usług, gdzie aż 70% przypada na budynki mieszkalne. Stosowana ona jest głownie do oświetlenia, podgrzania wody, czy pracy sprzętów gospodarstwa domowego. Jednak największa jej część przeznaczana jest na ogrzewanie budynków (w granicach 80% ). Spowodowane jest to przede wszystkim słabą izolacją nieszczelnymi oknami mało efektywną wentylacją, lub źle dobranym systemem ogrzewania. W taki sposób zapotrzebowanie na energię, będące w znacznym stopniu podwyższone przekłada się na wysokie rachunki.

Jednak energia elektryczna to tylko kilka procent całej energii zużywanej w budynkach. Jej  ograniczenie tkwi w racjonalnym i rozsądnym użytkowaniu oświetlenia oraz sprzętu AGD/RTV a także zastępowaniu starych urządzeń nowszymi, będącymi energooszczędnymi. Niemniej jednak stanowcze ograniczenie zużycia energii tkwi w zastosowaniu innowacyjnych  rozwiązań budowlanych, jak odpowiednia grubość izolacji termicznej np. ze skalnej wełny mineralnej, efektywne okna, czy wydajny system grzewczy – mówi Jakub Dygas, Kierownik Działu Doradztwa i Komunikacji Rockwool Polska. Jednorodzinne domy do 65 ciepła jest marnowane, ponieważ ucieka przez niedostatecznie zaizolowanymi dachami, stropami, podłogami i ścianami – dodaje Jakub Dygas.

Taki stan rzeczy jasno wskazuje jak ważną rolę powinno odgrywać wykorzystanie „szóstego paliwa” – jak obrazowo określa się energię zaoszczędzoną dzięki jej racjonalnemu wykorzystaniu. Już dziś bowiem wielu właścicieli stać na optymalne dla zdrowia i samopoczucia ogrzewanie budynków. W Polsce główne surowce stosowane do ogrzewania mieszkań to gaz ziemny, węgiel kamienny i biomasa. Ceny tych paliw mogą jednak wzrastać szybciej niż płace. To w następnie spowoduje że udział wydatków na energię wzrośnie jeszcze bardziej. Cały ten proces może doprowadzić do sytuacji iż część społeczeństwa nie będzie miała z czego zapłacić za energię potrzebną do ogrzania swoich mieszkań – mówi Jakub Dygas z Rockwool Polska.

Źródło:

Raport z serii „Szóste Paliwo” – „Termolokata – inwestycja w ciepły dom, cz. II” przygotowany przez BuildDesk Polska na zlecenie firmy Rockwool Polska

www.ennergo.pl

 

O nas

Serwis TanieRemontowanie.pl to katalog wszelkiego typu firm, które działają w branży Remontowo-Budowlanej. Przy pomocy naszej wyszukiwarki w szybki i łatwy sposób znajdziesz firmę ze swojego regionu lub miasta, która w profesjonalny sposób pomoże Ci w remoncie mieszkania, czy też budowie wymarzonego domu. Zapraszamy również do skorzystania z systemu Giełdy Zleceń, dzięki któremu jednym kliknięciem prześlesz wiadomość do wielu firm z twojego regionu jednocześnie. Najlepsze firmy budowlane i remontowe w kraju. Zapraszamy !