Dobre prognozy dla eksportu

Na początku lutego br. w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu RDV Biznesu, organizowane przez Francuską Izbę Przemysłowo-Handlową w Polsce. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło: „Made in Poland – debata na temat perspektyw dla eksportu”. Udział w spotkaniu wzięła m.in. francuska firma Somfy, światowy lider automatyki,  który realizuje w Niepołomicach znaczącą inwestycję i z powodzeniem odnotowuje w eksporcie tendencje wzrostowe.

Debata nawiązywała do badania przeprowadzonego przez firmę InfoCredit wśród 285 członków Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W spotkaniu udział wzięli zaproszeni przedstawiciele firm członkowskich m.in. Jacek Gromniak Prezes Somfy Sp.zo.o. oraz Marek Korowajczyk przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki.

Jednym z ciekawszych wniosków tej analizy był fakt, że polski eksport, nie tylko stale odnotowuje wzrosty w ostatnim okresie, ale ma także bardzo dobre prognozy na przyszłość. Jak zaznaczył Marek Korowajczyk z Departamentu Promocji i Współpracy Dwustronnej w Ministerstwie Gospodarki: - w ciągu 22-23 ostatnich lat eksport z Polski wzrósł 13-krotnie.

Wszyscy uczestnicy spotkania pytani o przyczyny tak dobrych wyników i prognoz, zgodnie podkreślali walory polskich produktów takich jak: jakość, precyzja i optymalne koszty produkcji.

- Udało nam się osiągnąć wypadkową jakości i kosztów – podkreślał Jacek Gromniak, Prezes Somfy Sp. zo.o., jeden z prelegentów debaty.

Potwierdzeniem słów Jacka Gromniaka jest fakt ukończenia przez firmę Somfy budowy fabryki napędów do bram, rolet, markiz w Niepołomicach. Jest to inwestycja, która do 2020 roku zapewni blisko 800 miejsc pracy.

- Jednym z czynników, który był brany pod uwagę przy rozmowach dotyczących lokalizacji fabryki, była wysoko wykwalifikowana kadra specjalistów, która w dalszym ciągu chce się rozwijać. Tworzy to niewątpliwie dodatkowy atut tej inwestycji – dodaje Jacek Gromniak.

Dalsza część debaty poświęcona została kierunkom eksportu. Podkreślony został bardzo dynamiczny, jak dotąd, wzrost eksportu do krajów wschodnich, jak również czynniki mogące go osłabić w najbliższej przyszłości, w związku z niepewną sytuacją na Ukrainie. Uczestnicy spotkania przyznali, że nadal bardzo atrakcyjnym kierunkiem pozostają kraje zachodnie, które coraz częściej doceniają to, co jest oznaczone „Made in Poland”.

Jak zaznaczył Jacek Gromniak: Z mojej perspektywy jako Prezesa Somfy, jak i Prezesa Polskiego Związku Pracodawców- Producentów Osłon Przeciwsłonecznych i Bram, obserwuję, że eksport do krajów zachodnich stale rośnie. Jestem przekonany, że tendencja wzrostowa będzie nadal się utrzymywać i korzystanie wpływać na gospodarkę.

Autorami artykułu są eksperci z firmy SOMFY

O nas

Serwis TanieRemontowanie.pl to katalog wszelkiego typu firm, które działają w branży Remontowo-Budowlanej. Przy pomocy naszej wyszukiwarki w szybki i łatwy sposób znajdziesz firmę ze swojego regionu lub miasta, która w profesjonalny sposób pomoże Ci w remoncie mieszkania, czy też budowie wymarzonego domu. Zapraszamy również do skorzystania z systemu Giełdy Zleceń, dzięki któremu jednym kliknięciem prześlesz wiadomość do wielu firm z twojego regionu jednocześnie. Najlepsze firmy budowlane i remontowe w kraju. Zapraszamy !