Inteligentny budynek i inteligentny dom

Innowacyjne a co za tym idzie, inteligentne rozwiązania, stosuje się w wieżowcach, centrach handlowych, i oczywiście domach prywatnych.

Ze względu na użytkowanie, domy prywatne stanowią wyjątkowe wyzwanie dla inżynierów. Zastosowania widoczne w nowoczesnych budynkach są coraz częstszym obiektem wprowadzania rozwiązań umożliwiających zdalny odczyt liczników, przez co można obniżyć koszty mediów o 10-15% na miesiąc. Dosyć popularnym systemem jest AMR (Automatic Meter Reading), pozwalający na ciągłe monitorowanie mediów umożliwiając także optymalizację ich użycia przez rozpoznawanie  urządzeń najbardziej energochłonnych, czy nawet zachowań mieszkańców budynku, którzy w nieracjonalny sposób konsumują energię np. wodę, paliwa grzewczego, itp.

System ten pozwala nawet na identyfikacje stopnia zużycia energii w poszczególnych pomieszczeniach skutecznie prognozując jakie będzie zapotrzebowanie na nią w przyszłości. Ten szeroki zasób wiedzy z tak zgromadzonych danych wykorzystywany jest w dziedzinie telemetrii budynkowej, przez co istnieje możliwość zaprogramowania tak aby gasić i włączać światło co określony interwał czasowy, wyłączać ogrzewanie po uzyskaniu odpowiedniej temperatury w otoczeniu,  klimatyzacji, itp. Dzięki ekranowi LCD użytkownik ma możliwość przeglądania na bieżąco informacji o poziomie zużycia i najważniejszych wskaźnikach zmian. Umieszczony jest on  w miejscu odwiedzanym przez wszystkich użytkowników, np. w hallu głównym. Powszechnie stosowane jest także czujników ruch w miejscach gdzie trudno jest regulować oświetlenie za pomocą jakiegoś algorytmu.

Jeżeli istnieje taka potrzeba zastosowanie znajdują też urządzenia wyposażone w czujnik zmierzchowy, reagujący na zmiany natężenia światła dziennego. Są to często klatki schodowe czy korytarze. Takiego typu urządzenia znajdują uznanie szczególnie w budynkach indywidualnych, ponieważ trudniej jest w nich o ustalenie jakiegoś stałego, mało zmiennego wzorca korzystania z poszczególnych jego części czy urządzeń. Poza tym będąc stosowane w mieszkaniach wyposażone są w większą ilość paneli dających możliwość mieszkańcom manualne sterowanie urządzeniami, w przeciwieństwie do budynków komercyjnych.

Znaczącą różnicą pomiędzy systemami inteligentnymi umieszczanymi w domach i budynkach komercyjnych jest możliwość samodzielnej konfiguracji urządzeń przez domowników. W takiej sytuacji panel administratora w tego typu urządzeniach jest tak skonstruowany aby bez najmniejszych przeszkód radziły sobie z nim osoby bez technicznego wykształcenia. Wykraczającym poza standard rozwiązaniem jest niewątpliwie przystosowanie środowiska domowego dla potrzeb osób cierpiących na demencję.

Tego typu technologia, która śledzi poszczególne zachowania potrafi ostrzec przed ewentualnymi problemami. To wszystko dzięki czujnikom umieszczonym w domu dostarczającym informacje o tym, czy np. drzwi frontowe zostały zamknięte na noc. Taki program monitorujący zachowanie osoby zawiadamia, czy w nocy znajduje się on w łóżku, czy też chodzi po pomieszczeniu. Takie zachowanie powoduje, że  automatycznie włączają się światła, z kolei detektor ruchu dopasowuje zmiany oświetlenia do tego jaką drogą porusza się mieszkaniec po domu, automatycznie wyłączając tym samym oświetlenie w pomieszczeniu, które opuścił.

W analogiczny sposób działają detektory dymu uruchamiając się kiedy w powietrzu pojawia się zapach przypalonego jedzenia, wtedy też zostaje włączony sygnał przypominający domownikom o wyłączeniu kuchenki. I nawet jeśli nie ma reakcji z jego strony kuchenka wyłączy się automatycznie.

Wnioskując - systemy inteligentnych rozwiązań stosowane w budynkach komercyjnych odznaczają się zwiększonym poziomem standaryzacji, mając głównie na celu optymalizację wykorzystania budynku z ekonomicznego punktu widzenia. Natomiast rozwiązania stosowane w mieszkaniach prywatnych są ewidentnie dopasowane do potrzeb indywidualnych, pozostając w pełni elastycznymi i „uszytymi” na miarę dla mieszkańca.

Źródło:

Lucyna Drążek

www.ennergo.pl

O nas

Serwis TanieRemontowanie.pl to katalog wszelkiego typu firm, które działają w branży Remontowo-Budowlanej. Przy pomocy naszej wyszukiwarki w szybki i łatwy sposób znajdziesz firmę ze swojego regionu lub miasta, która w profesjonalny sposób pomoże Ci w remoncie mieszkania, czy też budowie wymarzonego domu. Zapraszamy również do skorzystania z systemu Giełdy Zleceń, dzięki któremu jednym kliknięciem prześlesz wiadomość do wielu firm z twojego regionu jednocześnie. Najlepsze firmy budowlane i remontowe w kraju. Zapraszamy !