Jak naprawić betonowy balkon?

W jaki sposób naprawić betonowy balkon, z pękniętymi fragmentami powierzchni. Gdzieniegdzie uszkodzenia są tak poważne, że widać zbrojenie – pisze nasz czytelnik.

Skruszony materiał powierzchni żelbetowej nie powinien być lekceważony. Niezabezpieczone zbrojenie jest narażone na korozję, która w efekcie osłabia konstrukcję balkonu. Aby nie dopuścić do poważnych tego konsekwencji, należy koniecznie zabezpieczyć stalowe elementy, a ubytki w powierzchni uzupełnić betonem.

Remont balkonu nie jest bardzo skomplikowany, korzystając ze specjalistycznych produktów systemowych, zapewniających dobre wiązanie, możemy przeprowadzić go samodzielnie. Jak naprawić balkon krok po kroku objaśniają eksperci marki GRAPHITE:

Prace remontowe powinny być wykonane z dużą starannością i z zastosowaniem profesjonalnych materiałów i narzędzi.

Remont balkonu – potrzebne materiały

 • farba podkładowa do metalu
 • mrozo- i wodoodporna zaprawa kontaktowa
 • mrozo- i wodoodporna zaprawa wyrównawcza
 • mrozo-i wodoodporna zaprawa szpachlowa

Polecamy użycie materiałów od jednego producenta, ma się wtedy pewność, że będą one dobrze wiązały się ze sobą.

Remont balkonu – potrzebne narzędzia

 • przecinak
 • szpachelka stalowa do usunięcia resztek uszkodzonego betonu
 • szczotka druciana do oczyszczenia prętów zbrojeniowych
 • pędzel do malowania zbrojenia oraz pędzel (lub szczotka malarska) do nakładania zaprawy kontaktowej
 • okrągły pędzel do gruntowania betonu
 • paca stalowa do nakładania zaprawy wyrównawczej
 • paca styropianowa do zacierania zaprawy szpachlowej

Remont balkonu krok po kroku – przebieg prac

 1. Prace remontowe rozpoczynamy od usunięcia luźnych fragmentów betonu za pomocą przecinaka, młotka i szpachelki.
 2. Niezbyt głębokie uszkodzenia poszerzamy przecinakiem do ok. 5 mm, kształtując je tak, by zwężały się w głąb. Duże ubytki wzmacniamy, umieszczając w poprzez poszerzonej bruzdy kawałki pręta zbrojeniowego. Odcinki o długości ok. 20 cm umieszczane są w nacięciach wykonanych w betonie. Pręty stalowe, średnicy 3-6 mm, powinny być zgięte na końcach. Na wzmocnione miejsca kładziemy później warstwę kontaktową, a następnie wypełniamy ubytki zaprawą wyrównawczą. Robimy tak ze wszystkimi uszkodzeniami.
 3. Kolejnym krokiem jest odsłonięcie uszkodzonych fragmentów zbrojenia (zdjęcie 1). Usuwamy więc luźne fragmenty betonu, a następnie pogłębiamy pęknięcia.
  Zdjęcie 1 - Do odkucia odkrytych fragmentów zbrojenia wystarczą przecinak i młotek. fot. Atlas
  Pamiętajmy, że należy koniecznie odsłonić zbrojenia wzdłuż każdego pręta aż do miejsca, w którym nie jest on pokryty rdzą. Jeżeli zaś kawałki zbrojenia są w całości odsłonięte – usuwamy beton także spod prętów, na taką głębokość, aby można było później wykonać wokół niego 1,5 cm grubości otulinę z zaprawy wyrównawczej.
 4. Odsłonięte zbrojenie oczyszczam teraz drucianą szczotką (zdjęcie 2). Tam, gdzie będzie to możliwe, możemy również użyć wiertarki z odpowiednią nakładką.
  Zdjęcie 2 - Pręty zbrojeniowe trzeba starannie oczyścić drucianą szczotką. fot.Atlas
  Następnie miejsca te odpylamy i odtłuszczamy. Warto je również dodatkowo zabezpieczyć stosując farbę podkładową (zdjęcia 3).
  Zdjęcie 3 - Zbrojenie warto jest zabezpieczyć farbą podkładową, choć w przypadku stosowania systemu naprawczego nie jest to niezbędne. fot.Atlas
 5. Kolejnym krokiem jest nałożenie na oczyszczone i odtłuszczone miejsca zaprawy kontaktowej (zdjęcie 4). Wcześniej musimy lekko zwilżyć beton wodą.
  Zdjęcie 4 - . Warstwa kontaktowa musi zostać bardzo dokładnie wtarta w beton i odkryte zbrojenie. fot.Atlas
  Zwróćmy uwagę, by mocno i starannie wetrzeć ją pędzlem w beton, tak, by sięgała nieco poza naprawianą powierzchnię. Zaprawa ma płynną konsystencję, dobrze więc przylega do betonu i zbrojenia, zapewniając odpowiednią przyczepność warstwy wyrównawczej, którą w kolejnym kroku będziemy nakładać.
 6. Warstwę wyrównawczą nakładamy zanim zaprawa kontaktowa wyschnie – w przeciwnym razie będziemy musieli położyć kolejną warstwę zaprawy kontaktowej i tym razem nie dopuścić do jej wyschnięcia. Grubość warstwy wyrównawczej powinna wynosić ok. 10-50 mm.
  Zdjęcie 5 - Zaprawa wyrównawcza jest podstawowym składnikiem systemu; musi szczelnie wypełnić wszystkie ubytki. fot.Atlas
  Starannie wykonajmy warstwę wyrównawczą, dbając, by powierzchnia była gładka i równa. Wtedy będzie mogła stanowić ona od razu podłoże pod płytki ceramiczne.

Remont balkonu – o czym jeszcze musimy pamiętać?

 • Podczas naprawiana dużych ubytków powierzchni pamiętajmy o zachowaniu jej spadku w kierunku od ściany budynku na zewnątrz. Spadek powinien wynosić 2% i być wykonany w warstwie zaprawy wyrównującej.
 • Pamiętajmy, aby podczas prac naprawczych nie zlikwidować szczelin dylatacyjnych. Są one niezbędne, by betonowa płyta mogła „pracować”.
 • Podczas uzupełniania ubytków betonu największą trudność może nam sprawić równe wykonanie krawędzi płyty balkonowej czy tarasowej. Temu etapowi prac trzeba poświęcić szczególnie dużo uwagi (zdjęcie 6).
  Zdjęcie 6 - Wyprowadzanie krawędzi płyty balkonowej czy tarasowej jest najtrudniejsze. fot Atlas
 • Zależnie od planowanego wykończenia powierzchni, zaprawę wyrównawczą zaciera się na gładko pacą stalową lub na chropowato – pacą z gąbką. Wykonywanie warstwy szpachlowej lub użytkowanie warstwy wyrównawczej jest możliwe po upływie doby.
 • Gdy odnawiania powierzchnia nie jest wystarczająco równa lub gdy beton będzie malowany farbą, jako ostatnią nanosi się warstwę zaprawy szpachlowej. Powinna mieć ona grubość od 3 do 10 mm. Szpachlę nakładamy pacą stalową, mocno dociskając do podłoża. Do zacierania warstwy na gładko używamy pacy z gąbką lub styropianowej.
  Odpowiednio zabezpieczony i naprawiony balkon można wykończyć np. płytkami cermicznymi. fot.Atlas

Kiedy można użytkować balkon po zakończeniu prac?

 • Przez kolejne 3 dni naprawioną powierzchnię powinniśmy zraszać wodą – gdy jest ciepło i sucho, lub osłaniać folią – w razie deszczu.
 • Po wykonanej powierzchni można chodzić po upływie 24 godzin, ale obciążać można dopiero po 14 dniach.
 • Prace wykończeniowe można prowadzić po upływie ok. tygodnia.

Źródło: www.dom.pl

O nas

Serwis TanieRemontowanie.pl to katalog wszelkiego typu firm, które działają w branży Remontowo-Budowlanej. Przy pomocy naszej wyszukiwarki w szybki i łatwy sposób znajdziesz firmę ze swojego regionu lub miasta, która w profesjonalny sposób pomoże Ci w remoncie mieszkania, czy też budowie wymarzonego domu. Zapraszamy również do skorzystania z systemu Giełdy Zleceń, dzięki któremu jednym kliknięciem prześlesz wiadomość do wielu firm z twojego regionu jednocześnie. Najlepsze firmy budowlane i remontowe w kraju. Zapraszamy !