Kominki z płaszczem wodnym

Ostatnio coraz powszechniejszym źródłem ciepła w nowo budowanych domach jednorodzinnych stają się kominki z płaszczem wodnym. Urządzenia te pozwalają w jednej obudowie zmieścić:

  • funkcję rekreacyjną palenia w kominku dla przyjemności,
  • funkcję grzewczą kotła na paliwo stałe.

Kominek z płaszczem wodnym, dzięki obecności tego płaszcza wodnego, staje się bowiem właśnie niczym innym jak kotłem na paliwo stałe. Warstwa wody, umieszczona między dwiema warstwami metalu, ogrzewa się od gorących gazów spalinowych. Pozwala to efektywnie wykorzystać ciepło ze spalania drewna.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, kominek może stać się źródłem ciepła dla całej instalacji centralnego ogrzewania. I to zarówno dla ogrzewania podłogowego, jak i dla grzejników.

Kominek z płaszczem wodnym, jeszcze nie zabudowany. Foto: WiBtronic.

Na powyższej fotografii przedstawiony jest wkład kominka z płaszczem wodnym. Bo dziś na rynku najczęściej kupuje się tzw. wkład kominkowy, czyli samo palenisko z wymiennikiem ciepła. Wkład wykonany jest ze stali lub żeliwa. Później obudowuje się go odpowiednią obudową, wedle wymagań inwestora. Na zdjęciu dobrze widoczne są rury z wodą, a także przewód kominowy.

Kotłownia w salonie?

Kominki z płaszczem wodnym są dość drogie. Szybki rzut oka na Allegro podczas pisania tego artykułu wskazuje, że najtańsze urządzenie wyszukane na hasło “kominek z płaszczem wodnym” kosztuje tam ponad 3 000 PLN. A niektóre są znacznie droższe. Spory wydatek na kupno takiego kominka, oraz jego późniejszą zabudowę i podłączenie do instalacji, powoduje, że użytkownik często traktuje kominek jako podstawowe źródło ciepła dla domu. Czyli urządza kotłownię z salonu.

To hasło bardzo często pojawia się w dyskusji na temat sensu użycia kominków z płaszczem wodnym. Najczęściej jako argument ze strony przeciwników takich urządzeń… I ja ten argument rozumiem.

Drewno jest bardzo wdzięcznym paliwem do ogrzewania. Produkuje mało popiołu i jest bardzo tanie. Sprzątanie zasobnika na popiół w takim kominku nie musi odbywać bardzo często. Z drugiej strony drewno jest materiałem o stosunkowo niskiej gęstości energii — trzeba go więc spalać (objętościowo) całkiem dużo. A więc całkiem dużo trzeba go do salonu przynosić. Czytałem historie o ludziach, którzy drewno wwozili do salonu taczką przez drzwi balkonowe!

Kominki z płaszczem wodnym a przepisy

W polskich przepisach poruszone są dwie istotne kwestie dotyczące kominków z płaszczem wodnym.

Po pierwsze, kominki z płaszczem wodnym, jako kotły na paliwo stałe, bezwzględnie muszą być montowane w instalacjach otwartych centralnego ogrzewania. Gdzieś w obiegu musi znaleźć się otwarte naczynie wzbiorcze, które zabezpieczy instalację przed wzrostem objętości krążącej w niej wody. Kominka nie wolno podłączać do instalacji zamkniętej, zabezpieczonej tylko przeponowym naczyniem wzbiorczym. Zabrania tego §133.7. rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2003 r. Nr 33, poz. 270, z późn. zm.). Cytuję:\

Zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposażonego w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła.

Wyjątek, o którym mowa w przepisie, spełniają kominki z tzw. wężownicą schładzającą. Taka wężownica służy do schłodzenia wody krążącej w instalacji grzewczej gdy osiągnie ona zbyt wysoką temperaturę. Gdy przekroczy ona, przykładowo, 97°C, automatyczny zawór wpuści do wężownicy zimną wodę z wodociągu, która odbierze część ciepła od wody z instalacji i zabezpieczy ją przed wrzeniem i gwałtownym wzrostem objętości. Takie urządzenie ma za zadanie zabezpieczyć instalację grzewczą przed sytuacjami, gdy brak prądu zatrzyma pracę pompy obiegowej centralnego ogrzewania. Niestety, nie zabezpieczy jej przed jednoczesnym brakiem prądu i wody…

Po drugie, kominki z płaszczem wodnym i kominki w ogóle, nie powinny być jedynym źródłem ciepła w domu. Mówi o tym §132.1. tego samego rozporządzenia. Dokładnie przepis brzmi tak:

Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.

W mojej opinii taki przepis jest wyłącznie sugestią, do której jednak warto się zastosować. Ze względu na małą wygodę obsługi takiego kominka nie polecałbym go ani na jedyne, ani na podstawowe źródło ciepła dla domu jednorodzinnego!

Źródło: www.ogrzewnictwo.pl

O nas

Serwis TanieRemontowanie.pl to katalog wszelkiego typu firm, które działają w branży Remontowo-Budowlanej. Przy pomocy naszej wyszukiwarki w szybki i łatwy sposób znajdziesz firmę ze swojego regionu lub miasta, która w profesjonalny sposób pomoże Ci w remoncie mieszkania, czy też budowie wymarzonego domu. Zapraszamy również do skorzystania z systemu Giełdy Zleceń, dzięki któremu jednym kliknięciem prześlesz wiadomość do wielu firm z twojego regionu jednocześnie. Najlepsze firmy budowlane i remontowe w kraju. Zapraszamy !