Montaż drzwi krok po kroku

Chcąc samodzielnie zamontować drzwi, powinniśmyfach sprawdzić czy nie spowoduje to utratę gwarancji na zakupiony produkt. Prawidłowy montaż drzwi przedłuża ich żywotność, a także gwarantuje bezpieczne ich funkcjonowanie. Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, pracę tę warto zlecić fachowcom.

Drzwi najczęściej sprzedawane są w komplecie ościeżnicą, czyli ramą, w której osadzamy skrzydło. Warto wybrać ościeżnicę z regulowaną szerokością, dzięki czemu będziemy mogli ją dopasować do każdej grubości ściany.

Producenci drzwi dodają instrukcję montażu do każdego sprzedanego modelu. Podstawowe zasady są jednak podobne dla wszystkich produktów.

Jak zamontować drzwi krok po kroku doradza społeczność majsterkowiczów z Castorama.pl.

Krok pierwszy: przygotowanie ościeży

Rys. 1

Jeżeli budujemy nowe domy jednorodzinne, ościeżnicę montujemy w gotowe otwory drzwiowe.

Remont mieszkania czy użytkowanego już domu wymaga zdjęcia starych drzwi z zawiasów. Następnie musimy usunąć zamocowaną ościeżnicę – odkręcić ją lub wybić łomem czy dłutem (w zależności od sposobu wcześniejszego montażu.

Ubytki w ościeżach, czyli miejscach pod nową ościeżnicę, uzupełniamy zaprawą lub w przypadku niewielkich szczelin – pianką montażową. Po wyschnięciu, powierzchnię dokładnie szlifujemy i oczyszczamy ościeże z pyłu.

Nowe drzwi muszą być mniejsze od zewnętrznych wymiarów ościeży o 1-1,5 cm z każdej strony. Przed zakupem musimy również ustalić kierunek otwierania drzwi (rys. 1).

Krok drugi: ustawienie ościeżnicy

Rys. 2

W oczyszczony otwór drzwiowy wstawiamy nową ościeżnicę i blokujemy ją we właściwym położeniu za pomocą drewnianych klinów. Kliny umieszczamy na wysokości, gdzie założone będą rozpórki regulowane, niezbędne przy montażu. Poziom nadproża określamy poziomicą, dobijając lub poluzowując kliny do oczekiwanego ustawienia. Kliny nie powinny być wbijane zbyt mocno, gdyż mogą zdeformować elementy ościeżnicy (rys.2).

Podczas montażu ościeżnicy najważniejsze jest właściwe ustawienie poziomu belki górnej, a następnie pionów belek bocznych. W tym celu ustalamy pion na słupie zawiasowym ościeżnicy, zachowując kąty proste między słupami pionowymi ościeżnicy a nadprożem.

Krok trzeci: montaż ościeżnicy

Rys. 3

W słupie zawiasowym ościeżnicy wiercimy otwory montażowe, o grubości odpowiadającej zastosowanym kołkom. Przez otwory nawiercamy od strony zawiasów otwory w ścianie, na głębokość dostosowaną do długości kołków (rys. 3). Wbijamy kołki i delikatnie dokręcamy śruby, kontrolując pion na słupie ościeżnicy.

Teraz możemy założyć skrzydło drzwi – sprawdzamy poprawność zamykania drzwi i ustawienia ościeżnicy, które możemy skorygować dobijając lub luzując kliny. Ustawienie jest znacznie prostsze w przypadku ościeżnicy regulowanej, której zawiasy umożliwiają nam prawidłowe ustawienie skrzydła w stosunku do ościeżnicy.

Po zdjęciu skrzydła montujemy drugi słup ościeżnicy w taki sam sposób, jak pierwszy.

Ościeżnicę montujemy przy pomocy pianki poliuretanowej montażowej. Zabezpieczamy ościeżnicę taśmą malarską przed zabrudzeniem (rys. 4) i zwilżamy powierzchnię ściany wodą, co poprawi przyczepność pianki. Pamiętajmy, że rozprężająca się pianka może zdeformować ustawienie ościeżnicy, dlatego jej pozycję blokujemy rozpórkami z drewna (rys. 5).

Rys. 4 Rys. 5

Pianką montażową wypełniamy szczelinę pomiędzy ościeżnicą a ścianą (rys. 6), pamiętając, że pianka zwiększa kilkukrotnie swoją objętość, więc nie powinno być jej za dużo. Nadmiar pianki możemy odciąć nożem, po całkowitym jej zastygnięciu (rys. 7). Następnie pianką wypełniamy puste miejsca po usuniętych klinach.Rys. 6
Rys. 7

Krok czwarty: wykończenie

Rys. 8

Miejsca po kołkach maskujemy zaślepkami. Listwy wykończeniowe przycinamy na odpowiednią długość pod kątem 450 i mocujemy silikonem i klejem termotopliwym lub przybijamy gwoździami (rys. 8).

Łączenia listew wykańczamy akrylem. Przy ościeżnicy regulowanej, nakładamy punktowo silikon w kanały w słupach ościeżnicy i mocujemy listwy opaskowe.

Pamiętajmy, że ościeżnice nie należy montować na świeżo wymurowanej lub otynkowanej ścianie, powinniśmy pozostawić ją do całkowitego wyschnięcia.

Źródło: www.dom.pl

O nas

Serwis TanieRemontowanie.pl to katalog wszelkiego typu firm, które działają w branży Remontowo-Budowlanej. Przy pomocy naszej wyszukiwarki w szybki i łatwy sposób znajdziesz firmę ze swojego regionu lub miasta, która w profesjonalny sposób pomoże Ci w remoncie mieszkania, czy też budowie wymarzonego domu. Zapraszamy również do skorzystania z systemu Giełdy Zleceń, dzięki któremu jednym kliknięciem prześlesz wiadomość do wielu firm z twojego regionu jednocześnie. Najlepsze firmy budowlane i remontowe w kraju. Zapraszamy !