Nadchodzi zima a z nią śnieg - Śnieg na dachu

Biały, leciutki puch cudownie mieniący się na łąkach. Jednak jego obecność na połaci dachowej może być sporym problemem. Zawsze przed nadchodzącą zimą warto zadbać o trwałość dachu i bezpieczeństwo ludzi.

fot.: Röben

Prawidłowe przygotowanie i zabezpieczenie dachu wymaga wykonania pewnych kroków zarówno w etapie budowy domu jak i jego użytkowania.


Zawsze należy pamiętać o odpowiednim doborze osłon przeciwśniegowych takich jak płotki, bale czy śniegołazy. Oczywiście tutaj ważnym jest projekt oraz typ dachu.
Podczas użytkowania należy robić regularne przeglądy stanu dachu. Należy również pamiętać o odśnieżaniu, kiedy pokrywa śniegowa staje się coraz grubsza. Oczywiście niektóre dachy nie są tak narażone na dodatkowy ciężar w postaci wilgotnego śniegu tutaj dachy o dużym kącie nachylenia, szczególna uwaga należy się dachom płaskim, jednak zawsze istnieje ryzyko zsunięcia się części śniegu z dachu, czyli lawiny. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób aktualnie przechodzących pod obrzeżem dachu.

Jednoczesne zabezpieczenie dachu podczas budowy jak i ciągła kontrola grubości pokrywy śniegowej to gwarancja, że nasz dach nawet przy znacznych opadach śniegu będzie bezpieczny dla mieszkańców domu oraz osób przechodzących w jego pobliżu, a pokrycie nie ulegnie zniszczeniu.

Dach stromy zimą.

W przypadku dachów stromych największym problemem jest brak kontroli nad masą zsuwającą z mocno nachylonych połaci. Duże nawarstwienie się śniegu na połaci dachowej powoduje przy częstych zmianach temperatury częste zamarzanie a w efekcie nabranie dużej wagi. Obsuwanie się jej jest nie tylko zagrożeniem dla osób przechodzących w pobliżu osób, ale i dla zaparkowanych samochodów, może również spowodować uszkodzenie rynien i innych elementów dachu. Z tego powodu na dachach stromych stosuje się dwa rodzaje zabezpieczeń: płotki i drewniane bale, montowane przy dolnej krawędzi dachu, których zadaniem jest zatrzymanie zsuwającego się śniegu, oraz rozmieszczone na całej powierzchni dachu śniegołapy, których celem jest ochrona innych elementów dachu.

Płotki przeciwśniegowe.

Płotki najczęściej wykonuje się ze stali bądź aluminium. Płotki pokrywa się warstwą poliestru dopasowując je do koloru pokrycia. Jeśli projekt dachu nie zakłada ich zastosowania warto skontaktować się z fachowcem odnośnie dodania tego elementu. Oczywiście instalacja płotków jest możliwa również na istniejącym dachu, jednak najwygodniej jest podjąć decyzje odnośnie ich montażu jeszcze w fazie budowy dachu. Rozstaw i gęstość ich usytuowania zależy od kształtu dachu oraz kąta jego nachylenia. Zazwyczaj umieszcza się je w drugim rzędzie dachówek licząc od okapu. Dzięki temu mamy gwarancję, że napierający śnieg nie spowoduje ugięcia krokwi wystających poza podstawę dachu. - Przy dachach o nachyleniu przekraczającym 40° i o długości krokwi powyżej 6 m należy zamontować dwa lub więcej rzędów tych elementów – radzi Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben.

fot.: Röben

Ochrona przed śniegiem na połaci.

Zsuwający się po połaci śnieg może również uszkadzać elementy pokrycia dachu, które znajdą się na jego drodze. Dlatego też dodatkowo na całej połaci montuje się śniegołapy. Ich zadanie to zatrzymanie lub rozdzielenie zsuwającej się masy śnieżnej na mniejsze części. Śniegołapy montuje się powyżej elementów, które mają one chronić przykładowo kominków wentylacyjnych. Ważnym jest, aby decyzję o montażu sniegołapów podjąć przed położeniem dachówki, ponieważ konieczne jest przybicie dodatkowej łaty.

Przeglądy okresowe.

Dach powinno poddać się kontroli, co 2-3 lata. Bywa, iż z pozoru drobna usterka staje się przyczyną poważnego i kosztownego remontu. Dach po przeglądzie, z zamontowanymi osłonami przeciwśniegowymi przy okapie oraz śniegołapami na połaci jest gotowy na początek śnieżnej zimy. To jednak nie koniec walki z białym zagrożeniem. Jeśli dach pokryje gruba warstwa śniegu, trzeba go usunąć.

Kiedy odśnieżać?

Kilkucentymetrowa warstwa śniegu nie stanowi zagrożenia, jednak jej znaczny przyrost a co za tym idzie i masa powoduje konieczność odśnieżenia. Szczególnie ważnym jest usuwanie śniegu z dachów płaskich. Zaniedbania w tej kwestii często prowadzą do tragicznych w skutkach katastrof budowlanych. Odśnieżanie należy zlecić wyspecjalizowanej ekipie, która fachowo pozbędzie się warstwy śnieżno-lodowej. Nie zaleca się usuwania śniegu na własną rękę, gdyż łatwo uszkodzić różne elementy konstrukcji dachu, jest to również bardzo niebezpieczne dla osób niewykwalifikowanych. Warto zauważyć, iż zgodnie z ustawą o Prawie budowlanym, w okresie zimowym zarządcy nieruchomości i przedsiębiorcy muszą usuwać nadmiar śniegu z dachu. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi grzywna, kara ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności.

O nas

Serwis TanieRemontowanie.pl to katalog wszelkiego typu firm, które działają w branży Remontowo-Budowlanej. Przy pomocy naszej wyszukiwarki w szybki i łatwy sposób znajdziesz firmę ze swojego regionu lub miasta, która w profesjonalny sposób pomoże Ci w remoncie mieszkania, czy też budowie wymarzonego domu. Zapraszamy również do skorzystania z systemu Giełdy Zleceń, dzięki któremu jednym kliknięciem prześlesz wiadomość do wielu firm z twojego regionu jednocześnie. Najlepsze firmy budowlane i remontowe w kraju. Zapraszamy !