O czym należy pamiętać wybierając materiały budowlane na ściany?

Każde nietrafione rozwiązanie, np. w postaci zakupu materiałów budowlanych kiepskiej jakości, czy też błąd w sztuce budowlanej, bezpośrednio przekłada się na zwiększenie nakładów finansowych przeznaczonych na budowę i przeciąga w czasie termin oddania gotowego budynku. Na co zatem zwrócić uwagę, by sprawnie powstały ściany domu?

Po pierwsze - dom ma być ciepły...

Nawet najbardziej wyszukany kształt bryły domu, jak i eleganckie wyposażenie mogą pozostać niedocenione przez domowników, jeśli w środku będzie po prostu zimno. Sezon grzewczy w Polsce trwa zazwyczaj około pół roku i w tym czasie musimy liczyć się z wydaniem sporych sum pieniędzy przeznaczonych na ogrzanie jego powierzchni.

Jeśli zależy nam na ciepłym mieszkaniu, w którym komfortowo będziemy czuli się nawet podczas srogiej zimy, należy zwrócić uwagę na właściwości termoizolacyjne materiału budowlanego z którego chcemy wznosić mury. Ściany, które dobrze trzymają ciepło, znacząco przyczyniają się do obniżenia kosztów ogrzewania. W sprzedaży dostępnych jest obecnie wiele rodzajów pustaków, bloczków i cegieł, określanych mianem \"ciepłych\". Jak jednak zorientować się, który z nich jest dla nas odpowiedni?

Każdy produkt dostępny na rynku musi posiadać odpowiednie certyfikaty i spełniać normy prawa budowlanego. Przed zakupem materiałów ściennych warto jednak dokładnie zapoznać się z dokumentacją techniczną przygotowaną przez producenta i sprawdzić, jaką wartością współczynników λ i U charakteryzuje się dany materiał, mówi dr inż. Zbigniew Kuriata z biura projektowego QPROJECT. Im wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ i przenikania ciepła U jest mniejsza, tym materiał jest cieplejszy. Spośród wszystkich materiałów do wznoszenia murów jedno- i wielowarstwowych, najlepsze właściwości termoizolacyjne posiada beton komórkowy, dodaje dr inż. Zbigniew Kuriata.

Dom ma być starannie wykończony…

Doskonałe parametry cieplne bloczków z betonu komórkowego pozwalają na wznoszenie murów jednowarstwowych, co nie zawsze jest możliwe przy wyborze innego rodzaju materiału. Pamiętać jednak należy o tym, że ściana bez dodatkowego docieplenia musi być wykonana ze szczególną starannością.

Brak płyt styropianowych czy też innych materiałów ocieplających powoduje, że wszelkie niedociągnięcia powstałe w trakcie wznoszenia ścian są na nich widoczne, ostrzega Kuriata. Bloczki z betonu komórkowego TERMALICA posiadają dokładność wymiarową 1mm, profilowane są na pióro-wpust i dzięki temu nie wymagają użycia zaprawy w spoinie pionowej. Wszystkie te czynniki sprawiają, że wykonywana ściana jest gładka, posiada zwartą strukturę i tym samym polepszają się właściwości termoizolacyjne całego domu, dodaje.

W każdym budynku występują jednak miejsca, które są szczególnie narażone na utratę ciepła. Wśród nich znajdują się okolice otworów okiennych i drzwiowych - głównie balkonowych. Aby zniwelować negatywne skutki powstawania tzw. mostków termicznych, zaleca się stosowanie odpowiednich nadproży. Wykonane z betonu komórkowego Termalica mogą występować w postaci płaskich beleczek lub elementów szalunkowych typu U.

Takie nadproża pozwalają dodatkowo uzyskać jednorodną strukturę ściany. Jako część systemu, doskonale współgrają z pozostałymi jego elementami i znacznie usprawniają wykonywanie otworów okiennych i drzwiowych, wyjaśnia Jarosław Kwaśniak, Product Manager z firmy Bruk-Bet®.

Dom ma być bezpieczny w użytkowaniu

Przy wyborze materiałów do budowy ścian należy też bezwzględnie zwrócić uwagę na surowce użyte do wytworzenia prefabrykatów. Kierując się zasadą: naturalny surowiec to bezpieczny surowiec, z pewnością wybierzemy produkt, który nie zaszkodzi zdrowiu mieszkańców. Czyste, pozbawione odpadów produkcyjnych bloczki są zdecydowanie zdrowsze i bezpieczniejsze od tych zawierających różne dodatki.

Beton komórkowy Termalica składa się z naturalnych składników: zmielonego piasku kwarcowego, wapna i wody. Wykorzystane surowce nadają mu białą barwę - kolor ten dla kupującego jest gwarancją, że podczas produkcji betonu do mieszanki nie zostały dodane lotne popioły lub też inne domieszki. Ponieważ materiał ten nie podlega wypalaniu i obróbce wysokotemperaturowej, charakteryzuje się najmniejszym wskaźnikiem promieniowania, zapewnia Kwaśniak.

Bloczki z betonu komórkowego odporne są na działanie niskiej i wysokiej temperatury. Doskonale spisują się też w warunkach dużej wilgotności, dzięki czemu na ścianach naszego domu nie pojawią się groźne dla zdrowia grzyby lub pleśnie.

Jeśli podczas budowy domu będziemy pamiętali o podstawowych zasadach dotyczących wyboru materiałów ściennych, będziemy mogli mieć pewność, że wniesione mury zapewnią wysoki komfort mieszkania nie tylko nam, ale i przyszłym pokoleniom.

Źródło i zdjęcie: www.brukbet.pl

O nas

Serwis TanieRemontowanie.pl to katalog wszelkiego typu firm, które działają w branży Remontowo-Budowlanej. Przy pomocy naszej wyszukiwarki w szybki i łatwy sposób znajdziesz firmę ze swojego regionu lub miasta, która w profesjonalny sposób pomoże Ci w remoncie mieszkania, czy też budowie wymarzonego domu. Zapraszamy również do skorzystania z systemu Giełdy Zleceń, dzięki któremu jednym kliknięciem prześlesz wiadomość do wielu firm z twojego regionu jednocześnie. Najlepsze firmy budowlane i remontowe w kraju. Zapraszamy !