Pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują ogromne ilości energii cieplnej, które utrzymują się w naturalnych pokładach. Konstrukcja takich pomp ciepła umożliwia pozyskanie energii cieplnej z różnych źródeł, np. ziemia, powietrze, woda. 

Źródła te z racji niskiej temperatury nie nadają się do bezpośredniego wykorzystania, ale właśnie dzięki pompie ciepła możliwe jest pozyskanie tej energii w sposób ekonomicznie opłacalny. Instalacja grzewcza, to obok kanalizacji czy bieżącej wody, najbardziej niezbędny element każdego domu, niemal zaraz po fundamentach.

Już na etapie projektu domu zaczyna pojawiać się problem, co będzie najlepszym źródłem ciepła na potrzeby, CO i do ogrzania wody użytkowej, czyli CWU.

Pompa ciepła jest to urządzenie, które przepompowuje ciepło z obszaru o niskich temperaturach do domowej instalacji grzewczej, w której temperatura czynnika jest wyższa.

Nazwa ta jest analogiczna do zwykłej pompy wodnej, która pobiera wodę z miejsca na niskiej wysokości i przetłacza ją wyżej, lub podnosi jej ciśnienie.

Pompa ciepła podnosi temperaturę ciepła, dzięki czemu ułatwia jego wykorzystanie do ogrzewania. Dzięki temu możemy czerpać ciepło z gruntu, powietrza czy wody, a następnie użyje do ogrzewania naszego domu.

Pompa ciepła to właśnie urządzenie, które działa na takiej samej zasadzie, jak lodówka czy klimatyzator. Jej celem nie jest jednak odebranie ciepła od owoców czy jogurtów schowanych w lodówce, ale dostarczenie ciepła, czyli to, co lodówka robi na wymienniku, umieszczonym z tyłu obudowy.

Mówiąc w skrócie, pompa ciepła, pobierając 1 kWh energii elektrycznej pobiera z otoczenia od 1 – 4 kWh ciepła i potem w łącznej ilości 2 – 5 kWh przekazuje to ciepło do otoczenia.

Pompa ciepła dostarcza o wiele więcej ciepła, niż zużywa prądu i dlatego jest ona dosyć tania w eksploatacji, a więc dlatego taka pompa uznawana jest za odnawialne źródło energii, gdyż znaczącą część ciepła dostarczanego do budynku czerpie właśnie z otoczenia. Rodzajów takich dolnych źródeł, z których korzystają pompy ciepła, jest sporo. Do najpopularniejszych należą między innymi:

 • Pobieranie ciepła z powietrza atmosferycznego, nadmuchiwanego na wymiennik ciepła za pomocą wentylatora;

 • Rurowy poziomy wymiennik ciepła zakopany na głębokości 1, 5 m pod trawnikiem, w którym krąży ciecz niezamarzająca, czyli mieszanka glikolu i wody;

 • Rurowy wymiennik ciepła wpuszczony w pionowy odwiert wykonany na głębokość 50 – 100 metrów;

 • Rurowy wymiennik umieszczony na dnie stawu, czy na dnie rzeki;

 • Pobieranie wody z podziemnego ujęcia, po czym spuszczanie wody zaraz po odebraniu od niej ciepła do studni zrzutowej;

 • Pobieranie wody ze zbiornika lub rzeki i spuszczanie w innym miejscu.

Natomiast górne źródła dla pompy ciepła to między innymi:

 • Ogrzewanie podłogowe, które jest najpopularniejsze i chyba najbardziej korzystne;

 • Grzejniki;

 • Wymiennik ciepła podgrzewający bezpośrednio powietrze.

   

  Copyright © 2014 Seowykop.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone

 

 

O nas

Serwis TanieRemontowanie.pl to katalog wszelkiego typu firm, które działają w branży Remontowo-Budowlanej. Przy pomocy naszej wyszukiwarki w szybki i łatwy sposób znajdziesz firmę ze swojego regionu lub miasta, która w profesjonalny sposób pomoże Ci w remoncie mieszkania, czy też budowie wymarzonego domu. Zapraszamy również do skorzystania z systemu Giełdy Zleceń, dzięki któremu jednym kliknięciem prześlesz wiadomość do wielu firm z twojego regionu jednocześnie. Najlepsze firmy budowlane i remontowe w kraju. Zapraszamy !