Ogrzewanie ścienne

Na porządku dziennym są dzisiaj informacje, czy to w mediach, czy w prasie, o coraz droższej energii, paliwie czy gazie. Te informacje potwierdzają się w postaci naszych rachunków. Prawdopodobnie od ich wysokości w pewnym stopniu zależy jakość naszego życia.

Czy istnieją sposoby dzięki których zastosowaniu nasze reakcje nie będą już tak nerwowe?

Odpowiedź tkwi zapewne w planowaniu budowy czy remontu domu dzięki któremu mamy decydujący wpływ na ograniczenie zużycia energii oraz na racjonalne jej wykorzystanie.

W tej kwestii na pierwszym miejscu znajduje się właściwa izolacja - tak ścian jak i dachu.

Zamontowanie odpowiednich okien które mają niski współczynnik przenikania ciepła.

Rzadko zwraca się też uwagę na samo usytuowanie domu- pomieszczeń względem stron świata. Być może to bierne lecz jakże istotne aspekty zapobiegające uciekaniu ciepła zimą i jego przenikaniu latem, dzięki czemu zapobiegają nadmiernemu przegrzewaniu.

Drugie fundamentalne podejście to stosowanie „darmowej" energii; pompy ciepła, kolektory słoneczne, rekuperatory.

Wielu z nas już o tym doskonale wie, czerpiąc chociażby minimum wiedzy na owe tematy, jak również kampanii reklamowych. Te zastosowania w znaczącym stopniu przyczyniają się do obniżania naszych rachunków, ale niewielu z nas myśli o tym jak w odpowiedni i efektywny sposób korzystać z tego w ogólnym mniemaniu drogiego urządzenia dającego niezbędne dla komfortu i zdrowia ciepło. Jest to trzeci, niestety również często pomijany, element obniżający koszty eksploatowania ogrzewania.

Jeśli odpowiednio go dobierzemy mało tego, że będzie miał wpływ na niskie rachunki, nasze zdrowie to jednocześnie podniesie nam komfort pracy, relaksu i snu.

Dostarczane do pomieszczeń ciepło najczęściej pozyskujemy  z grzejnika usytuowanego pod oknem. W „nowoczesnej" technologii, stalowym konwektorem zasilanym wodą o temperaturze 70/55oC lub coraz częściej (kotły kondensacyjne) 55/45oC. Poprzez to powiększa się powierzchnia grzejnika, mimo coraz mniejszych strat (zapotrzebowanie) ciepła. W taki sposób podgrzewane jest powietrze czego następstwem jest cyrkulacja powietrza – konwekcja. Efektem jest chłód przy podłodze, ogrzewanie przy suficie. Temperatura odczuwalna jest mniejsza od temperatury powietrza. Minimalna temperatura powietrza w takim pomieszczeniu musi wynosić powyżej +20oC, by uzyskać minimalny komfort cieplny. Tym sposobem i tak przebywając obok ściany zewnętrznej odczuwamy ucieczkę ciepła z naszego ciała. Jest to jak najbardziej uzasadnione wrażenie ponieważ następuje przepływ ciepła z ciała stałego o wyższej temperaturze do ciała stałego o niższej temperaturze. Inną wadą takiego ogrzewania jest suche i przenoszące kurz powietrze. Tym samym efekt jest widoczny w postaci większych kosztów w zamian otrzymując mniejszy komfort cieplny i unoszenie kurzu mające z reguły zły wpływ na nasze zdrowie, a w szczególności dla alergików.

Kolejnym odrębnym oraz często używanym systemem wykorzystania energii cieplnej jest ogrzewanie podłogowe. Swoją furorę ogrzewanie podłogowe zawdzięcza oszczędności energii oraz komfortowym rozplanowaniem przepływu ciepła w pomieszczeniu zgodnym z fizjologią człowieka. Ogrzewanie podłogowe nie posiada także praktycznie największej ujmy ogrzewania konwekcyjnego, czyli cyrkulacji - unoszenie kurzu. Z przykrością trzeba jednak stwierdzić że nawet ten sposób ogrzewania nie usuwa ucieczki ciepła do zimnych przegród (ścian). Chyba najpoważniejszą wadą takiego ogrzewania to bezwładność, a mianowicie wydłużony czas nagrzewania i równie długi, lub dłuższy czas schładzania. Taki typ ogrzewania nie sprawdza się raczej w sypialniach i to ze względu na tak ogromną zaletę jaką był właśnie rozkład temperatury.

Najciekawsze badania zalet cieplnego efektu wykazały jednoznacznie, że istotniejszym elementem od temperatury powietrza jest jego promieniowanie. Kojarzymy doskonale zimowe eskapady w niezwykle mroźne, słoneczny i ciche dni. Pomimo ujemnych temperatur promieniowanie słoneczne powoduje uczucie miłego ciepła, ciepła idealnego. W taki sposób powstała idea ogrzewania ściennego, ogrzewania niemalże pozbawionego wad. Ogrzewanie ścienne gwarantuje najwyższy komfort cieplny mieszkańcom we wszystkich warunkach. Jest ono najnowocześniejszym, ekologicznym i zdrowym systemem ogrzewania. Biodynamiczny dla wszystkich, zwłaszcza dla alergików, a także prosty i błyskawiczny w dostosowaniu. Stan przytulnego ciepła, pozyskujemy za pomocą dużej powierzchni grzewczej ścian, niskiej temperaturze tych powierzchni, ale wystarczającej, do zapobiegania wypromieniowaniu ciepła z ciała osób przebywających w pomieszczeniu. 

Ten typ ogrzewania zmniejsza koszty o 25-35% w zestawieniu ze standardową techniką grzewczą. Sytuacja tak ma miejsce ponieważ temperatura powietrza jest o 3-4oC mniejsza ale efekt promieniowania ciepła dostarcza niezwykłego komfortu i idealnego samopoczucia. W ogrzewaniu podłogowym, ze względów zdrowotnych nie powinno się przekraczać temperatury 29oC na powierzchni podłogi. Ogrzewanie ścienne pozwala na  osiągnięcie nawet 40oC. Niewątpliwie jest ono w takim wypadu wydajniejsze gdyż z 1m2 uzyskać można aż 200-240W, w porównaniu do 80÷110W przy ogrzewaniu podłogowym. Również zdecydowanie szybsza redukcja w zestawieniu z ogrzewaniem podłogowym daje średnio 5% oszczędności. To efekt zastosowania rur o znikomej siedmiomilimetrowej średnicy wewnętrznej (ograniczone ilości wody) oraz ograniczonej grubości tynku – jedynie 10 do 15 mm - przykrywającego rury. Daje to znacznie powiększoną wydajność i dynamikę ogrzewania.

Tym samym ogrzewanie ścienne to w raczej jedyny rozsądny sposób wykorzystujący niekonwencjonalne źródła ciepła. Owe systemy ogrzewania powierzchniowego są coraz śmielej praktykowane. Niełatwo dzisiaj wyobrazić sobie odejście od systemu ogrzewania podłogowego w łazienkach, kuchniach czy salonach. I być może dlatego czymś naturalnym wydaje się, zastosowanie takiej innowacji jaką niewątpliwie jest ciepła i przyjazna ściana.

Wspominając po raz kolejny komfort, jaki ofiaruje ogrzewanie ścienne to uczucie jakie towarzyszy nam przebywając w mroźny ale słoneczny dzień na tarasie, stoku narciarskim. Pomimo, niskiej temperatury powietrza czujemy przyjemne ciepło promieniowania słonecznego; ciepło doskonałe.

Inwestor nie rozbraja bomb, ma prawo do pomyłek, nawet kilkakrotnie. Ale to kosztuje; zdrowie, pieniądze i czas. Tym samym stając się bogatsi o niekonwencjonalną wiedzę, doświadczenie, pytania jednych, wątpliwości drugich, problemy i błędy innych, staramy się przysposobić państwa do problematyki budowy własnego mieszkania. Dom nie jest jedynie  zasobem materialnym, czy duchowym, ale też wskazuje na determinację i odwagę w realizowaniu marzeń o swoim miejscu na ziemi. Często w głowach zakwitają nam pytania typu:  Czym się kierować przy wyborze materiałów? A odpowiedź jest jasna: przede wszystkim jakością, gwarancją a dopiero potem ceną.

Szczególną rolę odgrywają instalacje budowlane. Zarówno te powszechne, jak i te innowacyjne, w sensie technologii i funkcji. Dobrze zaprojektowane, dobrane na wymiar, fachowo wykonane, z bardzo dobrych materiałów, odwdzięczą się komfortem użytkowania, niskimi kosztami eksploatacji i zagwarantują spokój na lata. Nieważne jaki dom budujesz – pozwól, abyśmy Ci towarzyszyli w tej przygodzie.

Źródło:

www.ennergo.pl

www.ogrzewaniescienne.com.pl

O nas

Serwis TanieRemontowanie.pl to katalog wszelkiego typu firm, które działają w branży Remontowo-Budowlanej. Przy pomocy naszej wyszukiwarki w szybki i łatwy sposób znajdziesz firmę ze swojego regionu lub miasta, która w profesjonalny sposób pomoże Ci w remoncie mieszkania, czy też budowie wymarzonego domu. Zapraszamy również do skorzystania z systemu Giełdy Zleceń, dzięki któremu jednym kliknięciem prześlesz wiadomość do wielu firm z twojego regionu jednocześnie. Najlepsze firmy budowlane i remontowe w kraju. Zapraszamy !