Tradycyjna ściana trójwarstwowa

Z ceramiki tradycyjnej można budować domy o ścianach zewnętrznych dwu lub trójwarstwowych. W ten sposób buduje się również wewnętrzne ściany konstrukcyjne a także ściany działowe, fundamentowe i piwniczne. Są one jednak zbyt słabą izolacją termiczną i nie zdają egzaminu jako ściany jednowarstwowe.

TECHNOLOGIA TRÓJWARSTWOWA

Układ ściany trójwarstwowej, to jak wskazuje nazwa trzy warstwy - nośna, dociepleniowa oraz osłonowa - różnią się od siebie rodzajem materiału budowlanego.  Każda z nich pełni odmienną rolę w całym układzie. Ściana nośna, odpowiada za przenoszenie ciężaru budynku na fundamenty, stawiana jest z poryzowanych pustaków ceramicznych. To materiał wyróżniający się sporymi właściwościami ceramiki poryzowanej z zakresu izolacji cieplnej i akustycznej, jest wytrzymały oraz korzystnie wpływa na stopień wilgotności znajdujący się w pomieszczeniach.

Część Środkowa ściany trójwarstwowej stanowi wełna mineralna lub czasem płyty styropianowe. Priorytetową rolą tej warstwy jest nadanie właściwego stopnia izolacji termicznej, czyli utrzymanie ciepła we wnętrzu domu podczas zimy i ochrona przed wysokimi temperaturami latem. Elewacja jako część zewnętrzna, zbudowana z cegły licowej lub klinkieru. Jej zadanie to ochrona wewnętrznych warstw przed uszkodzeniami i oddziaływaniem czynników atmosferycznych, ale także będąca elementem ozdobnym.

BUDOWA  ŚCIAN TRÓJWARSTWOWYCH

Ściana trójwarstwowa może posiadać od 40 do 50 cm grubości. Część nośna przenosi ciężar, izolacyjna pełni funkcję ochronną, termiczną i akustyczną, zaś warstwa czołowa (elewacyjna) zabezpiecza całą ścianę przed czynnikami zewnętrznymi i nadając jej estetyczny wygląd.

 Wyjątkowość tej ściany stanowi ściana ze szczeliną powietrzną, której zastosowanie to ocieplanie konstrukcji wełną mineralną. W pierwszej kolejności stawia się ściany nośne i pokrywa je dachem,  następnie zaś układa izolację cieplną z wełny mineralnej albo styropianu. Na koniec wykonuje się warstwę zewnętrzną, w celu której można zastosować cegłę klinkierową, siding lub inny materiał.

WYKOŃCZENIE ŚCIANY TRÓJWARSTWOWEJ

W domach jednorodzinnych ściana elewacyjna może mieć grubość 6 do 12 cm. Jeśli zamierza się zbudowanie jej z cegieł silikatowych bez tynkowania, należy je zaimpregnować. Dzięki temu zmniejsza się nasiąkliwość elewacji i podatność na zabrudzenie. Niezbędne jest wykonanie w ścianie dylatacji poziomych co 12 m oraz pionowych co 12 m, jeżeli jest wznoszona z cegieł ceramicznych pełnych, bądź 8 m w przypadku cegieł silikatowych lub betonowych. Dylatacje wypełnia się trwale elastyczną masą, np. akrylem.

Jeżeli konstrukcja ściany trójwarstwowej ma posiadać szczelinę wentylacyjną, wtedy jej szerokość powinna wynosić od 2,5 do 5 cm, a na całej wysokości ściany nie mogą znajdować się żadne przegrody. Cyrkulację powietrza pod elewacją umożliwiają otwory wentylacyjne zamieszczone u dołu i w górze ściany. Tworzy się je przez zostawienie niewypełnionych spoin pionowych w odstępach co ok. 1 m. Otwory te winny być osłonięte kratkami ze specjalnego materiału, co zabezpieczy ścianę przed przedostawaniem się do jej wnętrza owadów. Jeśli warstwa osłonowa jest wysunięta poza obrys cokołu o ponad 2 cm, jej wysokość nie powinna wynosić więcej niż 3 m.

OCIEPLENIE

Między warstwami materiału izolacyjnego nie może znajdować się jakakolwiek przerwa, bo miejsca te mogą stać się mostkami termicznymi.

DROŻEJ, ZNACZY TANIEJ

Wznoszenie ściany trójwarstwowej postrzegane jest niewątpliwie za droższe od rozwiązań tradycyjnych stosując jedną lub dwie warstwy. Przeliczenie kosztów jest tutaj jednak długoterminowe. Dzisiaj, co prawda, większe wydatki finansowe,  kolei jutro - obniżone koszty eksploatacji, ogrzewania i renowacji elewacji. To ma sens!

WADY

  •  bez dwóch zdań, wykonanie należy zlecić fachowej, sprawdzonej firmie
  • mając na uwadze wybór materiału na ścianę osłonową, koszt wybudowania ścian może być większy niż w technologii jedno i dwuwarstwowej
  • niezbędna jest systematyczna kontrola prac podczas budowy ponieważ istnieje ryzyko „ukrycia” błędów pod  kolejną warstwą przez wykonawcę

ZALETY

  • szerszy wachlarz wykończenia elewacji
  • ogromne własności użytkowe
  • duża wytrzymałość na mrozy
  • znacznie wyższa izolacyjność cieplna i akustyczna
  • odporność ogniowa
  • wysoki potencjał do zagwarantowania korzystnego, stabilnego mikroklimatu we wnętrzach
  • możliwość budowania jednoetapowo lub dzieląc prace na dwie fazy: pierwsza warstwa nośna, później wykonanie dachu, dodanie ocieplenia i warstwy osłonowej (drugi sposób jest jednak droższy).

mgr inż. Tadeusz Osmańczyk

mgr inż. Bolesław Tokarz

inż. Rafał Giza

 

Źródło: www.ennergo.pl

O nas

Serwis TanieRemontowanie.pl to katalog wszelkiego typu firm, które działają w branży Remontowo-Budowlanej. Przy pomocy naszej wyszukiwarki w szybki i łatwy sposób znajdziesz firmę ze swojego regionu lub miasta, która w profesjonalny sposób pomoże Ci w remoncie mieszkania, czy też budowie wymarzonego domu. Zapraszamy również do skorzystania z systemu Giełdy Zleceń, dzięki któremu jednym kliknięciem prześlesz wiadomość do wielu firm z twojego regionu jednocześnie. Najlepsze firmy budowlane i remontowe w kraju. Zapraszamy !