Walka z grzybem i pleśnią !

 

Chyba wszyscy z nas mieli do czynienia z małymi, czarnymi kropkami pojawiającymi się na ścianach, czyli z grzybem.

Niestety jest to problem spędzający sen z powiek wielu mieszkańców, a jest to przede wszystkim spowodowane nieodpowiednią izolacją okien. Oczywiście takie zagrzybienie można skutecznie zwalczyć, gdy zadbamy o usunięcie źródła jego powstawania, przede wszystkim musimy działać odpowiednio wcześnie.

Grzyby, czy pleśnie atakują wszystkie mieszkania, zarówno te użytkowane od lat, jak i zupełnie nowe domy czy mieszkania. Takie ściany z pewnością wyglądają wyjątkowo nieestetycznie, a dodatkowo takie widoczne na nich wykwity mogą być szkodliwe dla zdrowia mieszkańców. Dlatego trzeba szybko rozwiązać ten problem. Musimy pamiętać, że samo pozbycie się widocznych gołym okiem zarodników nie zlikwiduje problemów, dlatego konieczne jest dokładne ustalenie przyczyny powstawania zagrzybienia oraz jej trwałe usunięcie.

Wilgotne środowisko to doskonała przestrzeń dla rozwoju grzybów i pleśni w budynku. Zawilgocone fundamenty powodują, że mikroorganizmy często występują w piwnicach, jak również świetne warunki bytowe dla tych intruzów znajdują się na wyziębionych ścianach, a jeśli do tego wszystkiego dodamy jeszcze źle funkcjonującą wentylację, która uniemożliwia prawidłową wymianę powietrza w pomieszczeniach, to zagrzybienie staje się całkowicie realnym zagrożeniem.

Dlatego najlepiej podjąć z tym walkę zanim jeszcze rozwinie się na dobre. Zawilgoceniu, a także wyziębieniu budynku  sprzyjają nieodpowiednio uszczelnione ściany zewnętrzne, a także źle zaizolowane połączenia typu okna – mur. Na takich wychłodzonych ścianach wokół okien, czy w miejscach, gdzie styka się okno ze ścianą, bardzo często można zauważyć pojawiające się wykwity, które trudne są do zlikwidowania. Otwory okienne są niezwykle wrażliwymi punktami wszystkich budynków, dlatego bardzo ważne jest, aby były one odpowiednio uszczelnione, by zapewniało to ograniczenie strat ciepła, minimalizację mostków termicznych, a także jest to skuteczną ochroną przed działaniem warunków atmosferycznych i zawilgoceniem.

Nieodpowiednio wykonana izolacja połączenia typu okno mur z pewnością prędzej, czy później da o sobie znać. Efektem takiego złego rozwiązania może być znaczna ucieczka ciepła z budynku, spadek komfortu domowników, a także pojawienie się na ścianach grzybów i pleśni. Oczywiście sam problem tkwi nie tylko w przenikającej do wnętrza wilgoci i zimnie, ale również w zatrzymaniu w pomieszczeniu pary wodnej, która powinna być odprowadzona na zewnątrz.

Taką izolację powinien wykonać fachowiec, gdyż osoby z małym doświadczeniem mogą niezbyt dobrze to zrobić, a takie prawidłowe wykonanie izolacji decyduje o jakości uszczelnienia. Musimy również pamiętać o tym, że zbyt stara, wyeksploatowana jednak pamiętać, że w przypadku starej, mocno wyeksploatowanej i nieszczelnej stolarki okiennej, nawet najlepsza ochrona termiczna może nie przynieść oczekiwanych efektów. Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się grzyba, to musimy zapewnić w pomieszczeniu odpowiednią wentylację oraz ogrzewanie. Musimy sprawdzić skuteczność systemu wentylacyjnego i jeśli stwierdzimy, że jest to konieczne, to musimy zadbać o jego udrożnienie. Musimy również często i intensywnie wietrzyć pomieszczenie, co ułatwi wymianę powietrza wewnątrz budynku. Natomiast powstałych na ścianach wykwitów można się pozbyć wykorzystując specjalne preparaty grzybobójcze. W niektórych przypadkach, w momencie głębokiej infekcji może być konieczne całkowite skucie podłoża, jego dokładne osuszenie oraz ponowne wykonanie tynku.

Copyright © 2014 TanieRemontowanie.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone 

O nas

Serwis TanieRemontowanie.pl to katalog wszelkiego typu firm, które działają w branży Remontowo-Budowlanej. Przy pomocy naszej wyszukiwarki w szybki i łatwy sposób znajdziesz firmę ze swojego regionu lub miasta, która w profesjonalny sposób pomoże Ci w remoncie mieszkania, czy też budowie wymarzonego domu. Zapraszamy również do skorzystania z systemu Giełdy Zleceń, dzięki któremu jednym kliknięciem prześlesz wiadomość do wielu firm z twojego regionu jednocześnie. Najlepsze firmy budowlane i remontowe w kraju. Zapraszamy !