Wiosenna pielęgnacja żywopłotu

 

Wiosna to moment, gdy wszystko budzi się do życia, także nasz ogród. Żywopłot jest reprezentacyjną częścią każdego ogrodu, więc musimy o niego odpowiednio zadbać, aby pięknie prezentował się cały nasz ogród. Żywopłot to jego najbardziej wystawna część, dlatego warto zadbać, aby odpowiednio reprezentował nasz zieleniec. Możemy zastosować kilka prostych, a zarazem niezwykle skutecznych zabiegów, które z pewnością obudzą żywopłot  po zimowej hibernacji, zapewniając mu w ten sposób piękny i zdrowy wygląd. Każdy żywopłot powinniśmy przycinać regularnie, przynajmniej dwa razy   w sezonie, w taki sposób, żeby skrócić go o długość potrzebną do uzyskania pożądanej formy oraz kształtu. W porze wiosennej, najlepiej jak to zrobimy w marcu, powinniśmy skrócić przyrosty   o około 1/3 długości. Zabieg ten sprawi, że nasz żywopłot stanie się gęstszy, ale także zdrowszy, gdyż przycięcie wzmacnia gałęzie, a roślina nie traci energii na zbędny rozrost. Wiosenne cięcie jest bardzo ważne także z innych powodów. Młode pędy roślin, które pod wpływem ocieplania temperatury zaczynają się rozwijać, a więc muszą mieć one dostęp do światła słonecznego, gdyż w przeciwnym wypadku mogą uschnąć. Zahamuje to optymalny rozwój żywopłotu oraz wpłynie niekorzystnie na jego formę. Wiosenne strzyżenie żywopłotu z pewnością chroni je przed taką sytuacją, a to gwarantuje zdrowy i piękny, zielony wygląd żywopłotu przez cały sezon. Warto tu również wspomnieć o tym, że dodatkowym efektem podcinki, jest drewnienie łodygi krzewu. Zabieg ten powoduje stabilny rozwój, jak również chroni roślinę przed przymrozkami w trakcie zimy. Wyróżniamy wiele gatunków żywopłotów, ale istnieje kilka konkretnych czynności pielęgnacyjnych wspólnych dla każdego z nich. Na pewno dotyczy to kształtowania. Wierzchołki wszystkich krzewów powinny być przycinane do jednej wysokości, dzięki temu zachowują wizualną harmonię. Jeśli mamy do czynienia z żywopłotami formowanymi, takiego typu jak: grab, buk, tuja lub cedr, to wtedy ich szczyty należy przystrzyc do płaskiej powierzchni, zabieg ten gwarantuje jednolity dostęp światła słonecznego, jak również wpływa na zrównoważony wzrost krzewów. Natomiast boczne partie żywopłotów powinniśmy przycinać w taki sposób, aby ich dolna część była szersza, niż górna. Na pewno zapewni to większe nasłonecznienie, jak również sprzyja nawodnieniu niższych partii krzewów podczas podlewania, czy wiosennych deszczy. Osoby niezbyt doświadczone mogą użyć słupków, czy sznurka, żeby wyznaczyć linię cięcia podczas strzyżenia długich i prostych żywopłotów. Można także użyć specjalnej drewnianej łaty wykonanej z desek zbitych ze sobą pod kątem 100 stopni.

Do pielęgnowania żywopłotów musimy posiadać odpowiednie narzędzia, przede wszystkim powinny być one ostre i czyste. Zbyt tępe narzędzia mogą doprowadzić do uszkodzenia pędów, co wygląda nie tylko nieestetycznie, ale przede wszystkim może doprowadzić do chorób roślin. Sprzęt powinien być dostosowany do wielkości oraz wieku żywopłotu, jak również do potrzeb ogrodnika. 

Copyright © 2014 Seowykop.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone

O nas

Serwis TanieRemontowanie.pl to katalog wszelkiego typu firm, które działają w branży Remontowo-Budowlanej. Przy pomocy naszej wyszukiwarki w szybki i łatwy sposób znajdziesz firmę ze swojego regionu lub miasta, która w profesjonalny sposób pomoże Ci w remoncie mieszkania, czy też budowie wymarzonego domu. Zapraszamy również do skorzystania z systemu Giełdy Zleceń, dzięki któremu jednym kliknięciem prześlesz wiadomość do wielu firm z twojego regionu jednocześnie. Najlepsze firmy budowlane i remontowe w kraju. Zapraszamy !