Zeroenergetyczne budynki

Zeroenergetyczne budynki – wspaniały patent by stać się niezależnym od ciągłego konsumowania paliw, ale to nie jedyny argument… Niewielu z nas zdaje sobie sprawę że bezpieczeństwo energetyczne rozpoczyna się już od naszych własnych mieszkań.

Dzisiaj na świecie to domy są punktami o najintensywniejszej konsumpcji energii. Ze statystyki wychodzi, że decydują one o zużyciu około 40% na jej zapotrzebowanie. To powoduje wysokie uzależnienia państwa od dostaw surowców grzewczych, w tym importu gazu, który tym samym stanowi główne źródło emisji CO2 do atmosfery.

Pomimo to, przy niedużych inwestycjach finansowych zasięgając do znanych i dostępnych sposobów jesteśmy w stanie stawiać domy i mieszkania czerpiące bardzo małe ilości energii, co oznacza iż są tanie w użytkowaniu, nie tracąc na komforcie. Te superenergooszczędne mieszkania są w stanie w znacznym stopniu podwyższyć energetyczne bezpieczeństwo naszego kraju. Wyłącznie od nas bowiem zależy, czy wesprzemy finansowo wydobycie gazu u naszych dostawców, czy też zainwestujemy w tańsze w eksploatacji, oszczędzające energię domy, kreując zarazem tysiące miejsc pracy w państwie budując nowe i adaptując starsze budynki do wymogów energooszczędności. Dzisiejsze innowacje technologiczne pozwalają budować obiekty zero lub prawie zeroenergetycznych, zupełnie samowystarczalnych względem dostaw paliw energetycznych z zewnątrz. Tego typu obiekty jeżeli w ogóle wysyłają to tylko nieznaczne ilości CO2 do atmosfery, tym samym pomagając w rozwiązywaniu problemów z klimatem w sposób zupełnie inteligentny, zgodny z oczekiwaniami i aspiracjami społeczeństwa i przede wszystkim w skali długofalowej.

Głównym czynnikiem który szczególnie powinien wpłynąć na naszą decyzję o inwestowaniu w budowę energooszczędnych mieszkań jest fakt rosnących cen energii, spłacania kredytów zaciągniętych na kilkadziesiąt lat i oczywiście troskliwość o nasz klimat. Niemieccy badacze stwierdzili że miesięczne rachunki za energię są o wiele niższe u właścicieli dobrze zaizolowanych mieszkań aniżeli mieszkańców przeciętnych domów o przeciętnej konstrukcji.

Oszacowano, że nawet nieduża inwestycja w wyższy standard energooszczędności domu potrafi w przeciągu 50 lat wypracować nawet 100 tys. euro (blisko 400 tys. złotych) zaoszczędzonych finansów! Co bardzo ważne zyski z ocieplenia mieszkania nie zamykają się jedynie w kwestii rachunku od strony ekonomicznej. Odpowiednia izolacja uwydatnia mikroklimat w naszych wnętrzach, ograniczając wytwarzanie się pary co zapobiega powstawaniu pleśni na ścianach.

Co zrobić by nasze mieszkania absorbowały jak najmniej energii? Na pierwszym miejscu należy zatroszczyć się o to, aby nie marnować ciepła tzn., budować i ocieplać każdą z przegród tak by przepuszczały jak najmniejszą ilość ciepła. W skład odpowiedniej izolacji cieplnej wchodzą naturalnie dobrej jakości okna i drzwi, co ogranicza straty ciepła praktycznie do minimum - mówi Jakub Dygas, Kierownik Działu Doradztwa i Komunikacji Rockwool Polska.

Właściwym rozwiązaniem okazuje się również inwestycja w urządzenia pozyskujące energię z odnawialnych źródeł. Dzisiejsze technologie i założenia w dziedzinie izolowania dają możliwość że budynki mogą być już tak wydolne energetycznie, że tylko niewielki kolektor słoneczny lub inne źródło energii pozyskiwanej ekologicznie wraz z urządzeniami do jej magazynowania starczą, aby zagwarantować energię i odsunąć dom od jej poboru z sieci, stając się tym samym energooszczędnym - dodaje Dygas.

Inne państwa powinny stanowić dla naszego przykład. Dawid Braden z Ontario skonstruował chyba najbardziej efektywny energetycznie dom w Kanadzie. Pozostaje on niezależny pod względem potrzeb na prąd. Funkcjonuje bez pieca i nie jest przyłączony do sieci. Jego ocieplenie i izolacje są tak doskonałe że nie potrzeba w nim żadnego ogrzewania pomimo klimatu panującego w Kanadzie.

Tego typu inwestycje będące lepszymi rozwiązaniami energetycznymi prawdopodobnie już wkrótce okażą się koniecznością. Komisja Europejska sporządziła korektę do Dyrektywy EPBD, w której zobowiązuje się państwa członkowskie do opracowania planów doprowadzenia stojących mieszkań do standardu zminimalizowanego zapotrzebowania na energię, charakteryzujący domy pasywne. Skorzysta na tym każdy obywatel ponieważ umożliwi to uzyskanie zaoszczędzenie energii w granicach 80%, a dodatkowo zapewni nam czystsze środowisko - tłumaczy Jakub Dygas z Rockwool Polska.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że dołączając do procesu minimalizowania zużycia energii w budynkach, dokładamy cegiełkę do tworzenia zielonych miejsc pracy. EURIMA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Izolacji) oblicza, iż tylko w Europie dopasowanie budowli do wymogów Dyrektywy EPBD poskutkuje stworzeniem niemal 500 tys. nowych miejsc pracy.

Idąc w stronę tego typu rozwiązań, stajemy się również niezależni wobec niestabilności i kaprysów naszych dotychczasowych dostawców energii.

(Informacja została przygotowana na podstawie raportu firmy Rockwool Polska - "Klimat i środowisko". Pełna wersja raportu jest dostępna na stronie www.rockwool.pl)

www.ennergo.pl

O nas

Serwis TanieRemontowanie.pl to katalog wszelkiego typu firm, które działają w branży Remontowo-Budowlanej. Przy pomocy naszej wyszukiwarki w szybki i łatwy sposób znajdziesz firmę ze swojego regionu lub miasta, która w profesjonalny sposób pomoże Ci w remoncie mieszkania, czy też budowie wymarzonego domu. Zapraszamy również do skorzystania z systemu Giełdy Zleceń, dzięki któremu jednym kliknięciem prześlesz wiadomość do wielu firm z twojego regionu jednocześnie. Najlepsze firmy budowlane i remontowe w kraju. Zapraszamy !